Najczęstsze problemy zdrowotne

Zdrowie jest najważniejsze i warto jest o nie dbać codziennie. Poniżej prezentujemy wybrane dolegliwości i choroby z podziałem na konkretne części ciała.

Zdrowa głowa

Ból głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości.

Statystyki medyczne wskazują, że zdecydowanie najczęściej we znaki dają się nam tzw. napięciowe bóle głowy, które nie wynikają z żadnej choroby, lecz są chorobą samą w sobie. Czynników mogących wyzwolić ten rodzaj bólu jest bardzo wiele np. brak snu, przemęczenie, głód czy niewygodna pozycja, powodująca napięcie mięśni, a przede wszystkim emocje. Stres inicjuje bowiem proces produkcji określonych hormonów, m.in. katecholamin i kortyzolu, pod wpływem których zwiększa się napięcie mięśni, przyśpiesza akcja serca i rośnie ciśnienie tętnicze. Reakcją obronną organizmu jest wówczas rozszerzanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu ciśnienie obniża się i zmniejsza się zagrożenie np. wylewem. Jednak rozszerzone naczynia wywołują ból głowy.

Zdrowe uszy 

Uszy należą do narządów, które bardzo często ulegają rozmaitym infekcjom oraz zapaleniom.

Do zapalenia może dojść w wyniku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Często bywa wynikiem urazu mechanicznego, wynikającego z uszkodzenia patyczkiem kosmetycznym bądź zakażeniem wirusem opryszczki. Zapalenie atakuje kanał słuchowy, przeobrażając się w silny obrzęk ucha.

Zapaleniu towarzyszy uczucie swędzenia oraz bólu w okolicy kanału słuchowego. Następnie pojawia się dość bolesny obrzęk, który doprowadza do problemów ze słuchem. Chory odczuwa bóle i zawroty głowy. W wyniku rozwoju choroby może dojść do częściowego paraliżu twarzy w okolicy zapalenia. Do poważnych powikłań może dojść u osób z problemami immunologicznymi lub chorujących na cukrzycę.

Przy problemach z uszami może pomóc wizyta u laryngologa.

Zdrowa skóra

Choroby skóry mogą być różnorodne. Krostki, zaczerwienienia, swędzące ranki czy łuszcząca się skóra – z pewnością chociaż jedno z tych dolegliwości pojawiło się na naszej skórze. Te niewiadomego pochodzenia zmiany skórne mogą być wynikiem alergii lub kontaktu skóry z silnymi detergentami, ale znacznie częściej świadczą o rozwoju choroby skóry.

Zdrowe ręce

Ręka i nadgarstek zbudowane są z wielu drobnych stawów, co umożliwia precyzyjne wykonywanie ruchów. Są one narażone na liczne przeciążenia i urazy, mogą zostać również zaatakowane przez choroby zapalne. Oprócz samych stawów przyczyną bólu mogą być choroby innych struktur, np. ścięgien, nerwów i mięśni.

Jeśli wystąpi ból ręki lub nadgarstka staraj się nie przeciążać bolących stawów – powstrzymaj się od prac nasilających dolegliwości, nie noś ciężkich przedmiotów
możesz przykładać na bolące miejsca ciepłe lub zimne okłady (nawet kilka razy dziennie, nie dłużej niż 20 min za jednym razem), w razie potrzeby zażyj paracetamol lub niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Zgłoś się do lekarza, jeśli ból nie ustępuje w ciągu kilku dni lub się nasila
wystąpi osłabienie ręki lub zaburzenia czucia (np. mrowienie albo pieczenie)
wystąpią inne niepokojące objawy – obrzęk stawów, dokuczliwa sztywność stawów po obudzeniu się, stany podgorączkowe, uczucie rozbicia.

Zdrowe kolana

Staw kolanowy jest eksploatowany i wykorzystywany każdego dnia ze względu na sposób poruszania się człowieka. Coraz więcej osób w naszym społeczeństwie odczuwa dolegliwości związane z tą częścią ciała. Bóle kolan mają wiele przyczyn począwszy od różnego rodzaju przeciążeń, kończąc po prostu na zużyciu z powodu sędziwego wieku. Większość jednak wynika z niedostatecznej ochrony i „konserwacji” mięśni ud. Pielęgnacja ich wymaga odrobinę dobrej woli i czasu. Zdrowe stawy kolanowe związane są z odpowiednią strukturą mięśniową. Kluczem do zdrowych kolan są ćwiczenia wzmacniające mięśnie uda, które pełnią funkcję stabilizacyjno – ochronną. Ćwiczenie poprawiające siłę takich mięśni jak: mięsień czworogłowy uda i mięsień dwugłowy uda powinny zostać wpisane w tygodniowy harmonogram każdego z nas. Istnieje wiele ćwiczeń, które mogą wzmocnić mięśnie wokół stawu kolanowego.

W przypadku poważnych problemów ze stawem kolanowym, może być potrzebny zabieg artroskopii stawu kolanowego.

Zdrowe stopy

Stopy są szczególnie narażone na urazy i podrażnienia, ponieważ to na nich opieramy największy ciężar. Najczęściej dbamy jedynie o wygląd paznokci, a zapominamy o odpowiednim nawilżaniu, zdzieraniu martwego naskórka i zapobieganiu odciskom i modzelom.

Unikaj chodzenia boso po rozgrzanym piasku i innych gorących powierzchniach (np. w saunie), analogicznie: jeśli w nocy marzną Ci stopy, załóż skarpetki. Nigdy nie grzej stóp kocem elektrycznym ani termoforem; nie chłodź ich także lodem.

Aby Twoje stopy cieszyły się zdrowiem i zawsze miały odpowiednią temperaturę, codziennie obmywaj je ciepłą wodą i używaj miękkiego mydła o obojętnym odczynie. Dbaj o to, by kąpiel nie trwała dłużej niż 10 minut. Po skończonej kąpieli dokładnie wytrzyj je do sucha.

Dbaj o to, by stopy nie były ani zbyt nawilgotnione, ani zbyt suche. Powinnaś zawsze starać się, by skóra na stopach była odpowiednio nawilżona i dostatecznie gładka – w tym celu wystarczająco może pomóc Ci używanie kremu nawilżającego.

Chodź tylko dopasowanych butach, zarówno w domu, jak i poza nim. Jeśli kupiłaś sobie nową parę – staraj się nie chodzić w nich bez przerwy od pierwszej przymiarki. Próbuj stopniowo je rozchodzić. Istotne jest to, by w butach czuć się wygodnie; by nie były ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne.

Rozwój osobisty

Rozwój osobisty jest ważnym elementem osiągania sukcesów i bycia szczęśliwym. Nie każdy, kto się rozwijał, osiągnął sukces, ale wszyscy, którzy osiągnęli sukces, rozwijali się i wykonali ogromną pracę nad sobą.

Rozwój osobisty jest procesem trwającym przez całe życie. To sposób na to, by człowiek mógł prawidłowo ocenić swoje umiejętności i cechy oraz był w stanie skutecznie wyznaczać swoje cele życiowe. Można w skrócie powiedzieć, że rozwój osobisty to dążenie do maksymalizacji ludzkiego potencjału.

Rozwój osobisty to proces polegający na stawaniu się lepszym człowiekiem oraz usprawnianiu ludzkiego życia w określonych obszarach. Może on odbywać się poprzez takie działania jak: podnoszenie własnej atrakcyjności na rynku pracy oraz rozwój kariery, zwiększanie świadomości, budowanie dostatku, rozwijanie różnorodnych umiejętności.

Rozwój osobisty nie jest dla wszystkich, ponieważ nie każdy jest gotowy na to, by pracować nad sobą na własną rękę. Trzeba mieć dużo cierpliwości i sporo wiedzy, aby w mądry sposób rozwijać się samodzielnie. Jednak i w takim przypadku, z niektórymi problemami, trudno będzie sobie poradzić w samotności.

Pamiętaj, że rozwój osobisty, jak nazwa wskazuje, dotyczy Ciebie (Twoim działaniem nie powinna być zmiana innych osób – choć takie zmiany zapewne zauważysz jako skutek poboczny Twoich własnych zmian), a zatem skup się na zmianie siebie, a świat wokół też się zmieni. A zmiana siebie to często zmiana naszych nawyków, których każdy człowiek ma całą masę. Może początkującym wydawać się to dziwne, ale po pewnym czasie uznasz, że to faktycznie się sprawdza. Najpierw trzeba zidentyfikować te własne przekonania i związane z nimi typy zachowań, które są w naszym odczuciu negatywne, a następnie trzeba przystąpić do stopniowej drogi w celu ich eliminacji lub zmian na lepsze nawykowe zachowania.

Sukces powinien nam zatem kojarzyć się z konkretami (w różnych dziedzinach życia), ustalonymi celami, jakie należy osiągnąć, a dążenie do nich to pewien proces składający się z wielu etapów. Osiągnięcie celu staje się łatwiejsze między innymi dzięki rozwojowi osobistemu – o tych zagadnieniach będzie się pojawiać coraz więcej artykułów na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *