Posadź z nami drzewa w Krakowie

Już w piątek 28 października mieszkańcy Krakowa będą mogli dowiedzieć się, dlaczego warto dbać o tereny zielone i jak mogą zaangażować się w sadzenie drzew w najbliższym otoczeniu. Startup społeczny Dotlenieni.org, działający na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego, zaprosi do sadzenia Wirtualnych Drzew, które 14 listopada zostaną zamienione na prawdziwe i zasadzone w Krakowie. Akcję rzeczywistych nasadzeń poprzedzą warsztaty z sadzenia skrzydłokwiatów w kokedamach, czyli wywodzących się z Japonii naturalnych doniczkach stworzonych z ziemi i mchu. Bezpłatne warsztaty połączone z zielonym konkursem odbędą się w ostatni piątek października w Bonarce. Akcja jest kolejną odsłoną kampanii edukacyjnej „Nie bądź plastik”.

Dlaczego sadzimy drzewa

Terenom zielonym zawdzięczamy znacznie więcej niż tylko życiodajny tlen. Drzewa oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, działają jak naturalne klimatyzatory i pełnią wiele innych pożytecznych funkcji. Ponadto regulują obieg wody w przyrodzie, zmniejszają zagrożenie powodziami i łagodzą skutki suszy. Są także odpowiedzialne za ochładzanie powietrza atmosferycznego. Odpowiednie rozmieszczenie drzew w przestrzeni miejskiej pozwala obniżyć temperaturę powietrza nawet o 8 stopni. Na potrzebę sadzenia drzew zwracają uwagę naukowcy oraz organizacje zajmujące się ekologią, takie jak Dotlenieni.org. Ten startup społeczny nagrodzony został tytułem „Startup Pozytywnego Wpływu”, bo nie tylko edukuje na temat korzyści związanych z obecnością zieleni w przestrzeni publicznej, ale także, angażuje firmy w nasadzenia drzew w miejscach, w których szczególnie brakuje roślinności. W akcje zaangażowała się krakowska Bonarka, która w ramach współpracy z tym doświadczonym partnerem 14 listopada posadzi w Krakowie 2000 sadzonek buków zwyczajnych i grabów pospolitych.

– Zdrowe dziesięciometrowe drzewo produkuje średnio około 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa 176 kg. Zatem łatwo wyliczyć, że dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby. Właśnie dlatego Dotlenieni od lat angażują się w tworzenie nowych miejsc zielonych w całej Polsce. Sadząc nowe drzewa, tworzymy również naturalne filtry, które doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie. Nasze zielone przestrzenie dają też możliwość zrelaksowania się po ciężkim dniu. W leśnym powietrzu znajdują się fitoncydy, które mają działanie antystresowe i uspokajające. Cieszymy się, że możemy zaprosić mieszkańców Krakowa i okolic do wspólnego sadzenia. Naszą akcję wzbogaciliśmy o warsztaty i konkurs, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że ekologia nie może istnieć bez edukacji – mówi Marek Kołkowski z Dotlenieni.org.

Edukacja ekologiczna

Akcję rzeczywistych nasadzeń poprzedzą bezpłatne warsztaty z sadzenia skrzydłokwiatów w kokedamach, które odbędą się 28 października w Bonarce w godz. od 12 do 19. Stoisko z warsztatami będzie ustawione na poziomie 0 na placu centralnym, pomiędzy sklepami Apart oraz W.Kruk. Własnoręcznie stworzone naturalne dekoracje będzie można zabrać do domu i w ten sposób choć odrobinę zazielenić swoje najbliższe otoczenie. Warsztaty będą również okazją do poszerzenia wiedzy o roślinach. Każdy będzie mógł także wziąć udział w specjalnym quizie sprawdzającym wiedzę z zakresu ekologii, w którym będzie można wygrać nagrody, m.in. hulajnogę.

Drzewa wirtualne zamienimy na prawdziwe

Każdy, kto w dniu warsztatów odwiedzi centrum będzie mógł zasadzić wirtualnie swoje drzewo. Wystarczy

w tym celu zeskanować specjalny kod QR umieszczony na plakacie w galerii lub wejść na stronę Nepi Rockcastle – Wirtualne Drzewa. Każde z takich Wirtualnych Drzew zostanie 14 listopada zamienione na prawdziwą sadzonkę, która w przyszłości będzie współtworzyć nowy zielony obszar. Osoba, która weźmie udział w akcji, zostanie następnie zaproszona na uroczyste wspólne sadzenie drzew w przestrzeni miejskiej.

Nasadzenia odbędą się w poniedziałek, 14 listopada br. w godzinach od 10:00 do 14.00. Tego dnia Dotlenieni.org, wspólnie z uczniami krakowskich szkół i wolontariuszami, posadzą w Krakowie 2 000 drzew w okolicach Parku za Kampusem przy ul. Gronostajowej.

Akcja jest bezpłatna, każdy może wziąć w niej udział. Na wszystkich wolontariuszy będą czekać narzędzia niezbędne do odpowiedniego posadzenia roślin. Sadzonki zostaną przygotowane oraz przetransportowane na specjalnie do tego celu wyznaczony przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie teren.

Z dużą energią angażujemy się w inicjatywy ekologiczne i troszczymy o nasze otoczenie. Cieszę się, że możemy aktywnie włączyć się w proces nasadzeń drzew i popularyzacji wiedzy na temat tego, jak ważne są rośliny i tereny zielone. Akcję realizujemy z doświadczonym partnerem, którego misją jest działanie na rzecz środowiska, poprzez tworzenie nowych zielonych obszarówkomentuje Katarzyna Kasprzak, Marketing Manager Bonarki. Bardzo ważnym aspektem tej akcji jest wymiar edukacyjny i warsztaty poprzedzające realne nasadzenia. Już w najbliższy piątek, co godzinę od 12 do 18 w Bonarceodbędą się bezpłatne warsztaty dla mieszkańców Krakowa, którym będzie towarzyszył konkurs z wiedzy o ekologii. Wszystkich klientów zapraszamy zarówno na warsztaty 28.10, jak i nasadzenia, które odbędą się 14 listopada. W ten sposób możemy wszyscy realnie przyczynić się do zmiany naszego otoczenia – dodaje Kasprzak.

Sadzenie drzew i warsztaty ekologiczne odbywają się w ramach akcji „Nie bądź plastik” zainicjowanej przez NEPI Rockcastle. Partnerem merytorycznym akcji w 10 miejscach na terenie całej Polski, podczas których zostanie zasadzone łącznie 24 tys. drzew, jest organizacja Dotlenieni.org.

***

Dotlenieni.org (Dotlenieni) to startup społeczny, którego misją jest realne działanie na rzecz środowiska poprzez tworzenie nowych obszarów zieleni oraz dostarczanie narzędzi, za pomocą których przedstawiciele biznesu będą mogli angażować się w działania prospołeczne. Zwracają uwagę na pogarszający się w Polsce stan powietrza i postawili na zaadresowanie tego problemu poprzez nasadzanie drzew i zieleni miejskiej. Wszystko to, dzięki współpracy z partnerami ze świata biznesu, nauki i sztuki. Takie oddolne inicjatywny mają – ich zdaniem – największy wpływ na wzrost świadomości społecznej i kształtowanie postaw obywatelskich.

Bonarka to wielofunkcyjne centrum miejskie, powstałe na obszarze 19 ha poprzemysłowych terenów dawnych zakładów chemicznych w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Na ponad 92 tys. m² powierzchni użytkowej znajduje się 230 punktów handlowo-usługowych i restauracji, w tym Auchan, Media Expert, TK Maxx oraz kino Cinema City – jeden z największych multipleksów kinowych w Polsce. Do dyspozycji klientów jest bezpłatny parking, mogący pomieścić 3200 samochodów. Ponadto na terenie Bonarki znajduje się jeden z pierwszych na świecie ośrodków edukacyjno-wychowawczych w centrum handlowym: „Siemacha Spot”. Właścicielem Bonarki jest NEPI Rockcastle Sp. z o.o. a zarządcą Apsys Polska S.A. Więcej na https://www.bonarkacitycenter.pl/

Rozwój osobisty

Rozwój osobisty jest ważnym elementem osiągania sukcesów i bycia szczęśliwym. Nie każdy, kto się rozwijał, osiągnął sukces, ale wszyscy, którzy osiągnęli sukces, rozwijali się i wykonali ogromną pracę nad sobą.

Rozwój osobisty jest procesem trwającym przez całe życie. To sposób na to, by człowiek mógł prawidłowo ocenić swoje umiejętności i cechy oraz był w stanie skutecznie wyznaczać swoje cele życiowe. Można w skrócie powiedzieć, że rozwój osobisty to dążenie do maksymalizacji ludzkiego potencjału.

Rozwój osobisty to proces polegający na stawaniu się lepszym człowiekiem oraz usprawnianiu ludzkiego życia w określonych obszarach. Może on odbywać się poprzez takie działania jak: podnoszenie własnej atrakcyjności na rynku pracy oraz rozwój kariery, zwiększanie świadomości, budowanie dostatku, rozwijanie różnorodnych umiejętności.

Rozwój osobisty nie jest dla wszystkich, ponieważ nie każdy jest gotowy na to, by pracować nad sobą na własną rękę. Trzeba mieć dużo cierpliwości i sporo wiedzy, aby w mądry sposób rozwijać się samodzielnie. Jednak i w takim przypadku, z niektórymi problemami, trudno będzie sobie poradzić w samotności.

Pamiętaj, że rozwój osobisty, jak nazwa wskazuje, dotyczy Ciebie (Twoim działaniem nie powinna być zmiana innych osób – choć takie zmiany zapewne zauważysz jako skutek poboczny Twoich własnych zmian), a zatem skup się na zmianie siebie, a świat wokół też się zmieni. A zmiana siebie to często zmiana naszych nawyków, których każdy człowiek ma całą masę. Może początkującym wydawać się to dziwne, ale po pewnym czasie uznasz, że to faktycznie się sprawdza. Najpierw trzeba zidentyfikować te własne przekonania i związane z nimi typy zachowań, które są w naszym odczuciu negatywne, a następnie trzeba przystąpić do stopniowej drogi w celu ich eliminacji lub zmian na lepsze nawykowe zachowania.

Sukces powinien nam zatem kojarzyć się z konkretami (w różnych dziedzinach życia), ustalonymi celami, jakie należy osiągnąć, a dążenie do nich to pewien proces składający się z wielu etapów. Osiągnięcie celu staje się łatwiejsze między innymi dzięki rozwojowi osobistemu – o tych zagadnieniach będzie się pojawiać coraz więcej artykułów na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *