Najchętniej czytamy w listopadzie

Czytaj PL, największa w Polsce (a może i na świecie!) tego typu akcja promująca czytelnictwo, jest już na półmetku i bije kolejny rekord popularności.

Do końca listopada czytelnicy mają możliwość nieodpłatnego czytania i słuchania bestsellerowych ebooków i audiobooków. Akcja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest treść? Jest forma!

Czytaj PL to darmowa wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. W tym roku, dzięki aplikacji Woblink, fani literatury mają możliwość pobrania za darmo aż 18 książek, wśród których znajdą tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków i takie, które podbiły serca czytelników.

Do 14 listopada do obu wirtualnych bibliotek w ramach akcji Czytaj PL łącznie przystąpiono już ponad 35 tys. razy! Oznacza to, że na półmetku wydarzenia ilość uczestników jest niemal tak duża jak w trakcie całej ubiegłorocznej edycji. Publikacje pobrano już prawie 60 tys. razy! Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wydanie Czytaj PL będzie jednym z najlepszych w swojej ośmioletniej historii.

– Ogromnie cieszy nas tak duże zainteresowanie akcją Czytaj PL! W ramach programu Kraków Literatury UNESCO chcemy promować czytelnictwo szeroko, pokazując bogatą i zróżnicowaną ofertę dla odbiorców w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF współorganizującego akcję Czytaj PL. – Świadomość, że po ebooki i audiobooki sięga tak wiele osób, zwłaszcza młodych, daje nam satysfakcję i motywację do dalszej pracy. Razem chcemy obalać mit, że czytelnictwo jest w permanentnym kryzysie – dodaje.

Kto czyta książki, ten ma formę, by prowadzić ciekawe rozmowy, rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty czy uczyć się nowych rzeczy. Organizatorzy akcji zachęcają do budowania czytelniczej formy.

– Tegoroczne wydanie Czytaj PL obfituje w niespodzianki. W ręce czytelników oddaliśmy o 50% więcej ebooków i audiobooków niż w poprzednich edycjach. Po raz pierwszy do akcji dodaliśmy bibliotekę z literaturą młodzieżową i warto wspomnieć, że to właśnie te książki cieszą się największą popularnością – mówi Paweł Polański z Księgarni Woblink.com, współorganizator akcji Czytaj PL.

Do czytania, gotowy/gotowa, start!

W tym roku każdy uczestnik akcji Czytaj PL może zostać jej ambasadorem lub ambasadorką w swojej okolicy. Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do czytelniczej sztafety, pobrać plakat promujący akcję i zaprezentować go w atrakcyjny sposób. Dzięki temu można włączyć się w największą w Polsce akcję promującą czytelnictwo, ale również wygrać czytniki od PocketBook, partnera Czytaj PL. Plakaty do pobrania i szczegóły konkursu dostępne są na stronie: akcja.czytajpl.pl.

– Zaangażowanie czytelników, a zwłaszcza tych młodych, do których kierujemy formułę akcji „Upoluj swoją książkę”, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Rosnąca popularność akcji jest dowodem na to, że spędzanie wolnego czasu przy książce wcale nie odchodzi do lamusa – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, organizator akcji „Upoluj swoją książkę”.

– Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i komunikacji w social mediach, z których najczęściej korzysta młodzież, udało nam się efektywnie dotrzeć z akcją Czytaj PL do nowych czytelników. Nie byłoby to możliwe bez wydawców, dzięki którym proponujemy znakomite, bestsellerowe książki – dodaje.

Książki dostępne w 8. edycji Czytaj PL

W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdują się:

 1. Kirke, Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros
 2. Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
 3. Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
 4. Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia
 5. Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media
 6. Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
 7. The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte
 8. Wrony, Petra Dvorakova, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła
 9. Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis
 10. Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
 11. Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak
 12. Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter

Biblioteka dla młodzieży, udostępniona w ramach akcji Upoluj swoją książkę, obejmuje:

 1. Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We need YA
 2. Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
 3. Lore, Alexandra Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar
 4. Siostra gwiazd, Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar
 5. Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova
 6. Jak to wyjaśnić? Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte

Dołącz i zyskaj dostęp do 18 książek! Zupełnie za darmo!

Do budowania czytelniczej formy razem z Czytaj PL organizatorzy zachęcają w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, Instagramie oraz TikToku. Akcja obecna jest nie tylko w świecie wirtualnym, ale i w przestrzeni miejskiej dzięki zaangażowaniu miast partnerskich. W ramach akcji Upoluj swoją książkę ponownie ambasadorami i ambasadorkami czytelnictwa stali się uczniowie i uczennice szkół średnich w całej Polsce.

Aby dołączyć do Czytaj PL, należy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Po zeskanowaniu kodu można cieszyć się bezpłatnymi e-bookami i audiobookami z listy 18 dostępnych tytułów. Każdy uczestnik może mieć na swojej czytelniczej półce jedną książkę z biblioteki Czytaj PL i jedną z Upoluj swoją książkę, a po ich przeczytaniu wypożyczyć kolejne.

Organizatorzy i Partnerzy:

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia Woblink.com

Partner strategiczny: Instytut Książki

Patron medialny: Niestatystyczny.pl

Partnerzy akcji: 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, PocketBook

Wydawcy: Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Stara Szkoła, Wydawnictwo We Need YA, Wydawnictwo Znak

Miasta partnerskie akcji to m. in.: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zamość.

W akcję włączyły się również miasta zagraniczne: Bratysława, Bruksela, Nowy Jork, Praga, Sofia, a także Miasta Literatury UNESCO: Dunedin, Edynburg, Heidelberg, Kuhmo, Lwów, Manchester, Nottingham, Reykjavík, Wilno.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Upoluj swoją książkę”.

Rozwój osobisty

Rozwój osobisty jest ważnym elementem osiągania sukcesów i bycia szczęśliwym. Nie każdy, kto się rozwijał, osiągnął sukces, ale wszyscy, którzy osiągnęli sukces, rozwijali się i wykonali ogromną pracę nad sobą.

Rozwój osobisty jest procesem trwającym przez całe życie. To sposób na to, by człowiek mógł prawidłowo ocenić swoje umiejętności i cechy oraz był w stanie skutecznie wyznaczać swoje cele życiowe. Można w skrócie powiedzieć, że rozwój osobisty to dążenie do maksymalizacji ludzkiego potencjału.

Rozwój osobisty to proces polegający na stawaniu się lepszym człowiekiem oraz usprawnianiu ludzkiego życia w określonych obszarach. Może on odbywać się poprzez takie działania jak: podnoszenie własnej atrakcyjności na rynku pracy oraz rozwój kariery, zwiększanie świadomości, budowanie dostatku, rozwijanie różnorodnych umiejętności.

Rozwój osobisty nie jest dla wszystkich, ponieważ nie każdy jest gotowy na to, by pracować nad sobą na własną rękę. Trzeba mieć dużo cierpliwości i sporo wiedzy, aby w mądry sposób rozwijać się samodzielnie. Jednak i w takim przypadku, z niektórymi problemami, trudno będzie sobie poradzić w samotności.

Pamiętaj, że rozwój osobisty, jak nazwa wskazuje, dotyczy Ciebie (Twoim działaniem nie powinna być zmiana innych osób – choć takie zmiany zapewne zauważysz jako skutek poboczny Twoich własnych zmian), a zatem skup się na zmianie siebie, a świat wokół też się zmieni. A zmiana siebie to często zmiana naszych nawyków, których każdy człowiek ma całą masę. Może początkującym wydawać się to dziwne, ale po pewnym czasie uznasz, że to faktycznie się sprawdza. Najpierw trzeba zidentyfikować te własne przekonania i związane z nimi typy zachowań, które są w naszym odczuciu negatywne, a następnie trzeba przystąpić do stopniowej drogi w celu ich eliminacji lub zmian na lepsze nawykowe zachowania.

Sukces powinien nam zatem kojarzyć się z konkretami (w różnych dziedzinach życia), ustalonymi celami, jakie należy osiągnąć, a dążenie do nich to pewien proces składający się z wielu etapów. Osiągnięcie celu staje się łatwiejsze między innymi dzięki rozwojowi osobistemu – o tych zagadnieniach będzie się pojawiać coraz więcej artykułów na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *