Czy mamy czas na książki?

Są ludzie, dla których z pewnością czytanie książek to strata czasu i niechętnie do nich zaglądają. Są znowu takie osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez możliwości przeczytania chociażby kilku stron. Oczywiście każda z tych stron ma spore grono swoich zwolenników i przeciwników, jednak warto wiedzieć, że czas poświęcony na czytanie książek, nie jest czasem straconym.

 

Co nam dają książki?

 

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, co mogą nam dać książki, to z pewnością powinniśmy wiedzieć, że pozwalają nam one oderwać się od codzienności, pozwalają nam zapomnieć o naszych problemach, dzięki czemu później podchodzimy do nich w inny sposób, patrzymy na nie jakby nowym okiem. Dodatkowo czytając książki poznajemy nowe słowa, a więc bogatszy jest nasz zasób słów. Może się też okazać, że któryś z bohaterów będzie się zmagał z problemem podobnym do naszego, a to oznacza, że będziemy tam mogli znaleźć ciekawe podpowiedzi, które będziemy mogli zastosować w naszym życiu.

 

To okno na świat

 

Poza tym książki są oknem na świat. Nawet jeżeli u nas za oknem szaleje wichura, to my za ich pomocą będziemy mogli się przenieść na słoneczną plażę, na której będziemy mogli się świetnie zrelaksować. Możliwości jest tutaj wiele, jednak musimy sobie zdawać sprawę z tego, że książki proponowane są w różnej tematyce, a więc musimy wybrać takie, które najlepiej do nas pasują.

 

Jeśli poświęcimy codziennie kilka chwil na przeczytanie paru stron z książki, to może się okazać, że zaczniemy zupełnie inaczej patrzeć na otaczający nas świat.

Rozwój osobisty

Rozwój osobisty jest ważnym elementem osiągania sukcesów i bycia szczęśliwym. Nie każdy, kto się rozwijał, osiągnął sukces, ale wszyscy, którzy osiągnęli sukces, rozwijali się i wykonali ogromną pracę nad sobą.

Rozwój osobisty jest procesem trwającym przez całe życie. To sposób na to, by człowiek mógł prawidłowo ocenić swoje umiejętności i cechy oraz był w stanie skutecznie wyznaczać swoje cele życiowe. Można w skrócie powiedzieć, że rozwój osobisty to dążenie do maksymalizacji ludzkiego potencjału.

Rozwój osobisty to proces polegający na stawaniu się lepszym człowiekiem oraz usprawnianiu ludzkiego życia w określonych obszarach. Może on odbywać się poprzez takie działania jak: podnoszenie własnej atrakcyjności na rynku pracy oraz rozwój kariery, zwiększanie świadomości, budowanie dostatku, rozwijanie różnorodnych umiejętności.

Rozwój osobisty nie jest dla wszystkich, ponieważ nie każdy jest gotowy na to, by pracować nad sobą na własną rękę. Trzeba mieć dużo cierpliwości i sporo wiedzy, aby w mądry sposób rozwijać się samodzielnie. Jednak i w takim przypadku, z niektórymi problemami, trudno będzie sobie poradzić w samotności.

Pamiętaj, że rozwój osobisty, jak nazwa wskazuje, dotyczy Ciebie (Twoim działaniem nie powinna być zmiana innych osób – choć takie zmiany zapewne zauważysz jako skutek poboczny Twoich własnych zmian), a zatem skup się na zmianie siebie, a świat wokół też się zmieni. A zmiana siebie to często zmiana naszych nawyków, których każdy człowiek ma całą masę. Może początkującym wydawać się to dziwne, ale po pewnym czasie uznasz, że to faktycznie się sprawdza. Najpierw trzeba zidentyfikować te własne przekonania i związane z nimi typy zachowań, które są w naszym odczuciu negatywne, a następnie trzeba przystąpić do stopniowej drogi w celu ich eliminacji lub zmian na lepsze nawykowe zachowania.

Sukces powinien nam zatem kojarzyć się z konkretami (w różnych dziedzinach życia), ustalonymi celami, jakie należy osiągnąć, a dążenie do nich to pewien proces składający się z wielu etapów. Osiągnięcie celu staje się łatwiejsze między innymi dzięki rozwojowi osobistemu – o tych zagadnieniach będzie się pojawiać coraz więcej artykułów na stronie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *